OK!

bankometr.pl

Czy wiesz że... Od 2010 zgodnie z rekomendacją Związku Banków Polskich nowy bank jako pełnomocnik w ciągu 7 dni załatwi  wszelkie formalności związane ze zmianą konta!

Aktualności

  • Konto wspólne?

    Tylko 30% małżeństw w Polsce decyduje się na posiadanie wspólnego konta w banku. Młodzi cenią sobie wolność oraz swobodę nie decydują się na wspólne zarządzanie dochodami i zazwyczaj dzielą się kosztami utrzymania.  Czy jednak ten nowy model pozwala lepiej zarządzać domowym budżetem?

    Konto wspólne to propozycja dla osób, które mają do siebie pełne zaufanie i chcą razem prowadzić domowy budżet. Takie konto pozwala oszacować wpływy do wspólnego budżetu oraz wydatki w rezultacie dają przejrzystą informacje, która pozwala lepiej zarządzać wspólnymi finansami. Ponadto decydując się na wspólne konto osobiste można sporo zaoszczędzić na opłatach za prowadzenie ROR– za utworzenie konta wspólnego banki nie pobierają dodatkowych prowizji co więcej przy większych wpływach miesięcznych można liczyć na całkowite zniesienie opłat za prowadzenie konta. Kolejna zaleta to fakt, że posiadając konto z małżonkiem odchodzi potrzeba dokonywania przelewów z jednego konta na drugie gdy zajdzie potrzeba zrobienie większych zakupów a saldo bankowe dochodzi do zera.   

    Założenie konta wspólnego w banku  nie jest skomplikowane, następuje one za zawarciem umowy między chętnymi osobami i bankiem. Posiadaczami mogą być dwoma osoby pełnoletnie aczkolwiek niektóre z banków dopuszczają możliwość 3 posiadaczy i mogą obniżyć kryterium wiekowe do ukończonych lat 13. Innym sposobem jest udanie się do banku i ustalenie współposiadacza do istniejącego już konta osobistego. Warto jednak wcześniej sprawdzić i porównać oferty obu banków po zwiększeniu miesięcznych wpływów na nowe konto wspólne. Produkty taki nie różni się od zwykłej posiadanego rachunku właściciel mogą dokonywać przelewów, płacić kartą, wpłacać i wypłacać pieniądze oraz zaciągać zobowiązania kredytowe.

    Problem dla posiadaczy rachunku wspólnego może pojawić się jednak w momencie kiedy oboje z posiadaczy nie będą zgadzać się w zakresie podejmowanych decyzji na przykład dotyczących zaciągniętego kredytu. W takich sytuacjach banki zastrzegają sobie postanowień sądowych w celu rozwiązania konfliktów.  Dlatego też, tak jak zostało to wspomniane wcześniej, wzajemne zaufanie to konieczne założenie, które musi być spełnione zanim obie strony zdecydują się na utworzeni wspólnego konta w banku. Warto jednak przemyśleć taką decyzje i sprawdzić jaka forma prowadzenie domowego budżetu będzie najbardziej efektywna. 

 

© 2011 bankometria.pl